Skip to content Skip to footer
CA_H21_FUSIONIST-123

VERASETA

Historia VERASETA sięga początku XX wieku i jest związana z przemysłową przeszłością miasta Charlieu w departamencie Loara. W tamtych czasach Charlieu specjalizowało się w tkactwie jedwabiu, o czym świadczy dzisiaj Muzeum Jedwabiu. Hałas tkackich krosien rytmizował codzienne życie tego miasta, które już od początku XIX wieku produkowało wysokiej jakości tafty i faille, zdobywając wielką renomę zarówno we Francji, jak i za granicą.

Jean Lorton, handlowiec jedwabiem z siedzibą w Charlieu, cieszący się sukcesem w handlu tkaninami, postanawia w 1905 roku założyć własne warsztaty tkackie: Warsztaty Lortona.

W latach 30. XX wieku do firmy dołącza syn Jean Lortona, Joseph. Obaj mężczyźni rozwijają własną kolekcję jedwabiów jako hurtownicy i wydawcy artykułów dekoracyjnych. Aby podkreślić swoją specyfikę, postanawiają zmienić nazwę firmy na VERASETA, odwołując się do dwóch łacińskich słów: vera (prawdziwa) i seta (jedwab).

Dzięki rosnącej renomie, VERASETA staje się pełnoprawnym wydawcą w latach 50. otwierając swój showroom w Paryżu. To z tych dwóch platform firma będzie się pozycjonować na ekskluzywnym rynku prestiżowej dekoracji, a także na rynku haute couture, kontynuując francuską tradycję tkactwa luksusowych tkanin (tafty, faille, satyny, kanneli, damaski...).
Złączenie tradycji z nowoczesnością, firma potrafiła innowować, jednocześnie zachowując przez lata dziedzictwo rzemiosła przekazywane przez tkaczy z Charlieu. W 2007 roku VERASETA została nagrodzona zdobyciem tytułu "Przedsiębiorstwo Żywej Spuścizny". To wyróżnienie honoruje firmy posiadające rzadkie umiejętności związane z historią przemysłową lub rzemieślniczą regionu.

A obecnie VERASETA, kierowana przez Pierre'a i Francka Lortona, odpowiednio wnuka i prawnuka założyciela, eksportuje prawie 60% swojej produkcji na całym świecie. Oprócz własnych kolekcji, VERASETA rozwinęła ekskluzywną kolekcję NON-FEU i zajmuje się dystrybucją we Francji brytyjskiej kolekcji tkanin z prawdziwego włosia konia (John Boyd Textiles) oraz współczesnej australijskiej kolekcji, głównie składającej się z tkanin lnianych o jakości do tapicerki (Westbury Textiles).

zobacz również

Inne marki w naszej ofercie

Dane kontaktowe

Ul. Wiertnicza 92, Warszawa

    Close